Čtyři důležité věci, které potřebujete vědět, abyste udělali skvělý webinář.

23.04.2020

Situace s COVID19 změnila nějakým způsobem život každého z nás. Co jsem se díky  tomu naučil pro vedení webinářů?

Kvalitní obsah je základ

Pokud nemáte co sdělit, odolejte pokušení udělat webinář jen pro to, že to teď dělají všichni okolo vás. S omezením fyzického kontaktu začíná být "přewebinářováno". Nebuďte tím, kdo nasedne na vlnu tím, že "jen" překlopí slidy z nějakého školení. On-line webinář vyžaduje mnohem víc.

Vylaďte si techniku

Kvalita zvuku je důležitější než kvalita videa, pokud vás účastníci špatně slyší a rozumí každému druhému slovu, sebelepší kamera to nezachrání. Pro jisté streamování je alespoň 10 Mbit internetové připojení nutné. A zároveň mějte plán B, co dělat pokud technika selže. Pokud při větším školení máte někoho, kdo vám kryje záda v technické oblasti, vy se pak můžete v klidu soustředit jen na obsah toho, co chcete říci.

Nahlas a pomalu

Daleko více než na školeních tváří v tvář záleží, jak pracujete s hlasem. Utáhnout sám 90 minutové povídání je náročné, Myslete na pauzy, občas se napijte, využívejte chat jako komunikační kanál. Ptejte se na zpětnou vazbu - jdete pomalu/rychle, slyší vás všichni, rozumí tomu, co právě děláte? A když se něco pokazí, vezměte to do hry a využijte.

Méně je více

Zvažte, kolik pozornosti vám účastníci mohou a jsou schopni dát. Hodina běží v on-line světe jinak než v off-line. Berte v potaz možné vyčerpání z on-line komunikace.  Zapojujte účastníky stejně, jako kdybyste byli spolu v učebně. Pomohou vám k tomu aplikace jako Kahoot nebo Mentimeter. A stále platí položit si nejprve základní otázku - co je cílem toho celého? Kdo je na druhé straně? Co si má z vašeho webináře odnést?